Letní snílkové z celé republiky se sjeli do Olomouce.

Ve víkendových a na horko bohatých dnech 23. – 25. června 2017 se v prostorách Moravské vysoké školy v Olomouci konala Malá národní platforma. O co vlastně jde? Platforma je setkání ESN (Erasmus Student Network) spolků starajících se o potřeby zahraničních studentů na tuzemských univerzitách. Tentokrát se tato akce konala pod záštitou Erasmus Student Network UP Olomouc, z.s. Název platformy pojali organizátoři v duchu vítání léta, proto Summer Dream NP Olomouc.

Pátek, kolegů svátek.

Registrace účastníků probíhaly v prostorách Kolejí Generála Svobody (UPOL), a tak jsme mohli od rána pozorovat zběsilé pohyby členů organizačního týmu platformy, neboť i sebelépe připravená skupinka lidí se během akce zákonitě potkává s nejrůznějšími výzvami a musí umět reagovat s chladnou hlavou. Postupně ve vlnách přicházeli účastníci, kteří, kromě vyřizování nezbytného papírování, obdrželi i graficky nápadité visačky, vlastní kelímky se jménem a dokonce měli možnost ochutnat zdravý banánový koláč. Odpoledne se neslo v duchu MYCM (Meet Your Colleagues Meeting), což je koncept setkávání druhově příbuzných kolegů z různých spolků, v našem případě konference všech „ESN ministrů zahraničí“ (Local Representatives). Zároveň probíhalo i jednání národního vedení ESN (National Board).

Co se týká zbylých účastníků, kteří nezastávali výše zmíněné posty, ti se přesunuli do tzv. Chill Out zóny, kde měli možnost si odpočinout po dlouhé a strastiplné cestě (a ochutnat vychlazené nápoje od našeho sponzora, Pivovaru Litovel). Stánek Chill Out zóny byl rovněž sponzorován iniciativou Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor. Pro mnohé z účastníků tato platforma nebyla první, tudíž využili odpočinek i pro vzpomínání na platformy minulé, případně vyprávění „nováčkům“ o tom, co všechno jim taková platforma může nabídnout a jak je obohatit. A dokonce do Chill Out zóny dorazil i karavan! V podvečer vyrazil zástup cca 100 lidí na večeři, která se konala v restauraci Minipivovar a Steakhouse Riegrovka.

Společně jsme prožili i ohnivý sen noci svatojánské.

Sobotní program byl vskutku napěchovaný zásadními událostmi. Dopoledne platformu navštívili zástupci Moravské vysoké školy, a to Mgr. Šárka Štveráková a Ing. Michal Menšík, PhD, prorektor pro vnější vztahy MVŠO, prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Palackého v Olomouci prof. Ivana Oborná a Mgr. Štěpánka Bublíková ze Zahraničního oddělení Rektorátu téže univerzity. Následně se konaly plenární schůze, které v ESN slangu nazýváme jako „plenárky“, během kterých se diskutovaly, řešily a uzavíraly mnohé provozní záležitosti, ale taktéž dlouhodobé vize a směřování, kam by se měla nezisková organizace ESN ubírat. Dopoledne se představili kandidáti na dva zásadní posty v celostátním vedení, a to na prezidenta a viceprezidenta ESN. V případě prezidentského kandidáta šlo o Michaela Hartmana ze spolku ISC CTU in Prague, na funkci viceprezidenta byli kandidáti dva, a to Václav Kutiš ze spolku ESN VŠTE Budweis a Dominik Bosco Renza, bývalý člen spolku ISC VUT Brno. Každý z kandidátu se ve své prezentaci věnoval hodnocení současného stavu a návrhu, co je potřeba do budoucna změnit a proč. Byli vystaveni smršti rozličných názorů, od chvály až po drtivou kritiku, které se ozývaly z řad účastníků platformy.

Odpoledne měli účastníci možnost zúčastnit se jednoho ze čtyř workshopů pod taktovkou členů České asociace studentů psychologie, a to na vzrušující, praktická i do jisté míry tajemná témata: facilitace; komunikace a delegování úkolů; manipulace (resp. jak se jí vyhnout) a stanovování cílů. Během tříhodinových workshopů došlo na řadu aktivit spojených s těmito tématy, což účastníci velmi kvitovali. Během pozdního odpoledne proběhla i volba prezidenta a viceprezidenta ESN CZ, kdy na pozici prezidenta zvolilo kolégium volitelů z řad Local Representatives Michaele Hartmana poměrem hlasů 18-0-0 a na pozici viceprezidenta Václava Kutiše poměrem hlasů 15-0-3.

Sobotní večerní program se nesl v duchu opulentní grilovací party na terasách známé olomoucké studentské pivnice Doga. Aby to ovšem nebylo jenom konzumování jídla a pití, připravili si organizátoři překvapení. Na sobotu 24. června připadala svatojánská noc, magický čas předurčený k netradiční performanci. Na asfaltovém břehu řeky Moravy se odehrála ohnivá show, představení dvou umělců, kteří si před mohutným obecenstvem zahrávali s podobami ohně  - tančili, zapalovali, polykali a zhasínali oheň, byli jeho prométheovskými pány, zároveň však k němu přistupovali s pokorou člověka vůči tajům přírody. V průběhu vystupování byli průběžně odměňováni bouřlivým potleskem a směsicí neskonalého údivu a vysokého obdivu, že se jim při jejich hrátkách s ohněm nic závažného nestalo.

Neděle je sice od slova „nedělat“, to však neplatilo o naší platformě. Dopoledne se konaly další „plenárky“, po kterých následovaly čtyři „small sessions“, kde se probíralo, co se dělo špatně (ESN Review), co dělat v ESN jinak (#ErasmusUpgrade), jak by měly fungovat celostátní komise (national committees) a v jakém stádiu se nachází vývoj mobilní aplikace ESN CZ app. Na závěr dostal nový výbor ESN (National Board) od organizátorů vlajku s logem ESN a chutný dort, jehož první kousek odkrojil novopečený prezident Michael Hartman.

Co říci závěrem? Platforma se, dle mínění účastníků, povedla na výbornou. Zároveň bychom tímto rádi poděkovali všem našim sponzorům, jmenovitě Moravské vysoké škole v Olomouci za zapůjčení nádherných, moderních a reprezentativních prostor pro naše plenární schůze, volby a workshopy; Univerzitě Palackého, jmenovitě Kolejím a menzám UPOL za kvalitní ubytování. Ovšem bez grantového programu Olomouckého kraje a finanční pomoci od Domu zahraničních služeb by tato platforma nemohla vzniknout, a proto jim patří neméně velké „děkuji“.